Problem łysienia kobiet

Do gabinetów dermatologicznych zgłasza się coraz więcej osób z problemem nadmiernego wypadania włosów. Pierwsze pytanie, które zadają po wejściu do gabinetu to: jakie preparaty mają stosować, czym myć włosy, jakie łykać witaminy. Odpowiedź w zasadzie jest bardzo prosta. Znając pierwotne przyczyny, które powodują uszkodzenie mieszka włosowego i w konsekwencji nadmierną utratę włosów wystarczy zastosować terapię neutralizującą negatywny wpływ tych czynników.

Łysiejemy wszyscy

Może wydać się to niewiarygodne, ale problem wypadania włosów dotyczy 100 % populacji ludzkiej. Na skórze głowy znajduje się ok. 100 000 – 150 000 włosów. Prawidłowo codziennie powinno wypadać ok. 40-100 włosów. Z punktu widzenia dermatologicznego o nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy wypada ponad 100 włosów dziennie. W przypadku wypadania włosów możemy mówić o dwóch, jakże różnych rodzajach:

 1. okresowe wypadanie włosów, spowodowane czynnikiem zewnętrznym lub wewnętrznym takim jak poród, stres, zmęczenie, gwałtowne odchudzanie, operacje w znieczuleniu ogólnym.
 2. wypadanie włosów uwarunkowane genetycznie gdzie czynnikiem inicjującym proces łysienia są zaburzenia hormonalne, z towarzyszącym bardzo często łojotokiem.

W ostatnich latach obserwujemy dość poważny wzrost ilości kobiet z problemem nadmiernego wypadania włosów. Wiele osób jednak sądzi, że problem łysienia dotyczy tylko niewielkiej ilości kobiet. Rzeczywistość jest niestety inna. Po 30 roku życia u bardzo wielu pań pojawiają się pierwsze oznaki łysienia.

Badania przeprowadzone u ponad 500 kobiet powyżej 20 roku życia wykazały, że proces łysienia dotyczył 100% kobiet. Wśród badanych kobiet przed okresem menopauzy 87% wykazywało różnego stopnia łysienie rozlane, obejmujące skórę całej głowy, 13% łysienie typu męskiego, ograniczone do środkowej części głowy. W grupie kobiet po menopauzie 37% miało łysienie typu męskiego, a 63% typu rozlanego.

Na podstawie tych danych widzimy, że proces łysienia jest także powszechny wśród kobiet.

Jakie są przyczyny łysienia?

Największym winowajcą są ANDROGENY.

Androgeny, to tzw. hormony męskie. Do najważniejszych należy testosteron. W organizmie mężczyzn powstają w jądrach, u kobiet produkowane są przez nadnercza i jajniki. Do najważniejszych należy testosteron, który na skutek przemian biochemicznych pod wpływem enzymu alfa 5 reduktazy przekształcany jest w bardzo aktywną cząsteczkę DwuHydroksyTestosteronu /DHT/. Substancja ta ma olbrzymią siłę niszczącą m.in. w stosunku do mieszka włosowego.

Negatywny wpływ androgenów na proces łysienia jest bezdyskusyjny. Najlepszym przykładem jest fakt, że mężczyźni kastrowani przed okresem dojrzewania płciowego nigdy nie łysieją Natomiast podanie im doustne androgenów powoduje “normalne” łysienie. Po odstawieniu hormonów proces wypadania włosów ulega zahamowaniu.Istotą łysienia jest bardzo szybkie zmniejszenie wielkości mieszka włosowego ze stopniowym skracaniem fazy wzrostu włosów pod wpływem androgenów. W przypadku kobiet występuje szereg przyczyn zwiększonego stężenia androgenów .Można je podzielić na spowodowane chorobami jajników, nadnerczy ewentualnie innymi schorzeniami. Do najważniejszych należą:

 1. choroby jajników
 2. zespól policystycznych jajników
 3. choroby nadnerczy
 4. wrodzony przerost nadnerczy
 5. choroba Cushinga,
 6. nowotwory,
 7. otyłość,
 8. starzenie organizmu,
 9. hiperandrogenizm o najczęściej nieustalonej etiologii.

W omawianiu przyczyn łysienia u kobiet warto zwrócić uwagę na związek łysienia z otyłością. Tkanka tłuszczowa ma zdolność przemiany pochodnej testosteronu do wolnego testosteronu i tym samym zwiększenie jego ilości w organizmie.

Inną nie mniej ważną przyczyną wypadania włosów jest ŁOJOTOK. Łojotok oznacza nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Aktywność ta sprzyja:

 • zaburzeniom ukrwienia w obrębie mieszków włosowych
 • powstawaniu łupieżu początkowo zwykłego, a następnie tłustego
 • skóra łojotokowa zawsze zakażona jest drożdżakami z rodzaju PITYROSPORUM OVALE

Powracamy do pytania jak sobie radzić w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Posiadając wiedzę dotycząca przyczyn można postawić konkretne wymagania preparatom kosmetyczno leczniczym przeznaczonym do kuracji przeciwdziałającej wypadaniu włosów. Kosmeceutyki te powinny:

 1. hamować aktywność enzymu alfa 5 reduktazy, tym samym ograniczyć ilości DHT
 2. zmniejszyć negatywny wpływ DHT na mieszki włosowe.
 3. chronić przed promieniami UV
 4. przywracać i utrzymać równowagę hydro-lipidową skóry i włosów

Odkrycie zależności łysienie od wpływu DwuHydroksyTestosteronu pozwoliło na wyprodukowanie profesjonalnych preparatów pielęgnacyjno-leczniczych. Podstawowym zadaniem tych kosmeceutyków jest ochrona mieszka włosowego przed destrukcyjnym wpływem DHT. W badaniach naukowych, a następnie praktyce lekarskiej okazało się, że najlepsze efekty uzyskuje się stosując preparaty zawierające w swoim składzie substancje zbliżone budową do DHT lub hamujące przekształcenie testosteronu w DHT. Substancje takie rywalizują z DHT o dostęp do receptorów zlokalizowanych na mieszku włosowym. Im więcej podobnych substancji połączy się z receptorem, tym mniej będzie wolnych receptorów dla prawdziwego DHT. Tym samym chroniony będzie mieszek i zahamowany proces łysienia. Gdy dotknie nas problem nadmiernego wypadania włosów, to szukając w aptekach, lub drogeriach dobrych , skutecznie działających preparatów leczniczo pielęgnacyjnych poświęćmy trochę czasu na zapoznanie się z opisem produktu. W ulotce dołączonej do preparatu szukajmy informacji o działaniu danego produktu na ilość i aktywność DHT. Każdy producent, któremu udało się opracować substancje neutralizujące szkodliwe działanie DHT w stosunku do mieszka włosowego na pewno będzie się tym chwalił. Jedna z pierwszych linii kosmetycznych na Świecie, która spełnia wymogi współczesnej medycyny i kosmetologii. Cała linia obejmuje profesjonalne produkty do pielęgnacji codziennej: szampony, odżywki oraz ekstrakty organiczne stymulujące odrost włosów

PREPARATY KOSMECEUTYKI

Zawierają składniki naturalne – ekstrakty roślin stosowanych przez tysiące lat w medycynie chińskiej

EKSTRAKTY ZAWARTE W PREPARATACH

 • regenerują mieszki włosowe /substancje podobne do DHT/- zmniejszają aktywność alfa 5 reduktazy
 • wykazują bardzo silne działanie przeciwgrzybiczne
 • regenerują mieszki włosowe
 • utrzymują równowagę hydrolipidową w obrębie skóry głowy oraz włosów. Nie niszczą naturalnego płaszcza lipidowego skóry
 • chronią przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego
 • neutralizują wolne rodniki
 • szampony mają zdolność dokładnego , lecz łagodnego oczyszczania skóry głowy
 • zawierają aminokwasy, dzięki czemu regenerują, nawilżają ,odżywiają włosy i skórę głowy

Leave a Comment

Przewiń do góry